Cartier watches CARTIER Ballon Bleu de Cartier AUTO 40MM SS Silver Dial Men's Watch WSBB0040
100% Authentic
[[count]] visitors online
Cartier watches
CARTIER Ballon Bleu de Cartier AUTO 40MM SS Silver Dial Men's Watch WSBB0040
SKU:
WSBB0040
MEMORIAL DAY DEAL - MEMORIAL DAY DEAL
Shipping Status
In Stock -
Condition:
New With Original Box & Papers
Only 1 Left in Stock
100% Authenticity Guaranteed
100% Authenticity Guaranteed
2-Year Warranty
2-Year Warranty
Buy Now Pay Later with Affirm
Buy Now, Pay Later with Affirm
Free Shipping, Easy Returns & Refunds, +7,500 5-Star Reviews
Trustpilot
Current Stock:
1
CARTIER Ballon Bleu de Cartier AUTO 40MM SS Silver Dial Men's Watch WSBB0040 CARTIER Ballon Bleu de Cartier AUTO 40MM SS Silver Dial Men's Watch WSBB0040
In Stock - 100% Authentic
DETAILS
Brand: CARTIER
Series: Ballon Bleu de Cartier
Gender: Men's
Movement: Automatic
Movement Detail: Cartier caliber 1847 MC
Power Reserve: 42 hours
Case Size: 40 mm
Case Thickness: 12.4 mm
Case Material: Stainless Steel
Dial Color: Silvered Opaline
Dial Type / Hands/Markers: Analog /blued-steel sword-shaped /Roman Numeral
Crystal: Scratch Resistant Sapphire
Bezel: Fixed
Band Material: Stainless Steel
Bracelet Type/Color: Bracelet /Silver
Crown: fluted crown set with a synthetic cabochon-shaped spinel
Clasp: Hidden Fold Over
Functions: Date, Hour, Minute, Second
Water Resistance: 30 meters/100 feet
Origin: Swiss Made
Warranty: 2 Year WatchWarehouse Warranty
Shopper Approved Seal
Average Rating
5-Star Reviews
Loading reviews...
WATCH WAREHOUSE PROMISE
100% AUTHENTICITY GUARANTEED
Watch Warehouse sells only 100% authentic, brand new merchandise, complete with the manufacturer’s packaging and a minimum 2-year guarantee with service or repair by Watch Warehouse, like this CARTIER Ballon Bleu de Cartier AUTO 40MM SS Silver Dial Men's Watch WSBB0040.